Proje Adı: SİHİRLİ KUTU: GÜNEŞTEN GELEN MUCİZE (TÜBİTAK)

Proje Alanı: Kimya

Projenin Yürütüldüğü Dönem: 2017-2018

Proje Konusu: Belirli bir dalga boyutu ile UVC ışını ve aynalarla tasarlanan kutu ile meyve, sebze, çatal ve kaşık gibi materyallerin sterilizasyonu sağlandı.

Proje Öğretmeni: Duygu TAKMAKLI, Fen Bilimleri Öğretmeni

Ödüller: TÜBİTAK Bölge Sergisinde yer almaya layık görüldü. Bölge Sergisi 1.liği ve Türkiye 2.liği almıştır.

Proje Adı: MUHTESEM İKİLİ: ASMA BİTKİSİ (VITIS VINIFERA), GÜMÜŞ NANOPARTİKÜL

Proje Alanı: Kimya

Projenin Yürütüldüğü Dönem: 2018-2019

Proje Konusu: Biyolojik sentez yöntemi, genel adıyla “yeşil kimya” yaklaşımı ile zararlı kimyasallar kullanmadan doğal bitki özütleri ile elde edilen AgNP’leri E.coli bakterisi bulunan birçok ortamda gelişimi engelleyip, yok etmek için gıda ambalaj malzemelerinde, tekstil ürünlerinde, anti bakteriyel boyalarda, su arıtımında ve daha birçok farklı alanlarda kullanılabilir.

Proje Öğretmeni: Nurgül BAKSİ, Fen Bilimleri Öğretmeni

Ödüller: Kimya alanında TÜBİTAK Bölge sergisine katılmaya hak kazanmışlardır.

Proje Adı: DONMA ÖNLEYİCİ SU SİRKÜLASYON SİSTEMİ

Proje Alanı: Fizik

Projenin Yürütüldüğü Dönem: 2018-2019

Projenin Konusu: Hareket halindeki suyun donmadan sürekli akışkanlığının sağlanması ve insanların temel ihtiyacı olan suyun, yaşam konforunun bir vazgeçilmezi olarak sunulmasıdır. Projede devletimizin hizmet esasına dayalı milli servetimizin ekonomik kayıplarını önleyip, başka hizmetlerde kullanılmasına katkıda bulunabilmek temel amaç olarak belirlenmiştir.

Proje Öğretmeni: İlkay UMUR

Ödüller: Projemiz TÜBİTAK 13. Ortaokul öğrencileri, Araştırma Projeleri Konya Bölge Yarışmasında sergiye değer bulunmuştur.

Proje Adı: VİTİS VİNİFERA’NIN GİZEMİ

Proje Alanı: Biyoloji

Projenin Yürütüldüğü Dönem: 2017-2018

Proje Konusu: Asma bitkisinin anti bakteriyel özelliğini kanıtlayarak, günlük hayatta kullanılan dezenfektan malzemelerin içerisindeki kimyasal oranının azaltılıp yerine doğal bir bitki olan asma özütünün konulabileceğine yönelik bir proje tasarladık.

Proje Öğretmeni: Nurgül BAKSİ, Fen Bilimleri Öğretmeni Ödüller: Biyoloji alanında TÜBİTAK Bölge sergisine katılmaya hak kazanmış ve Bölge 2’ncisi olarak ödül almıştır.